Historie

V roce 1998 bylo založeno občanské sdružení Tradice Evropy, které bylo společným sdružením dětských folklorních souborů Holoubek, Radost, Perníček, Marcipánek z Pardubic, Kuřátka z Chrudimi, Vysočánek z Hlinska, Jaro z Ústí nad Orlicí a Jitřenka z Dolní Čermné. Ředitelem festivalu byl Aleš Mokren (do 2004).

V roce 2005 se stala ředitelkou festivalu Radka Ehrenbergerová (do 2009). Ve stejném roce z finančních důvodů odstupuje první ze souborů, soubor Vysočánek z Hlinska, který si ve svém městě založil vlastní festival a cestování do Pardubic a okolí se pro soubor a rodiče dětí, kteří byli hlavními sponzory, stal finančně neúnosný. Ze stejných důvodů odstupuje v roce 2008 soubor Jaro z Ústí nad Orlicí a v roce 2009 soubor Jitřenka z Dolní Čermné.

V roce 2010 přebírá post ředitelky festivalu Michaela Zemková (do 2012). Ve stejný rok, tj. 2010 rozšířilo sdružení své řady o soubor Formánci ze Slatiňan. V roce 2012 došlo v tomto souboru k organizačním změnám a i změně názvu souboru na Sejkrorky ze Slatiňan.

            V současné době se na organizaci festivalu podílí folklorní soubory Kuřátka z Chrudimi, Sejkorky ze Slatiňan, Perníček a Radost z Pardubic. Ředitelkou festivalu je Zuzana Slouková.

Pestrost a rozmanitost zobrazuje následující výčet zemí, které se našeho festivalu v průběhu jeho dlouhého trvání již zúčastnili.

Někteří zahraniční účastníci se k nám pro velký úspěch vracejí, za což jsme samozřejmě vděční a rádi se se svými kamarády znovu potkáváme, ať již na našem domácím pódiu, nebo v zahraničí, kam v rámci reciprocity mají možnost za odměnu vycestovat děti z organizátorských souborů.